Zapraszamy do zapoznania się z sugerowanymi trasami rowerowymi

1. Trasa rowerowa po okolicach Kołobrzegu
długość ścieżki: 24 km
czas przejazdu: 3,5 h
czas przejścia: 6,5 h

Wyruszając z Kołobrzegu udajemy się w kierunku trasy prowadzącej do wyjazdu na Trzebiatów. Ulica VI Dywizji Piechoty posiada na całej swojej długości oddzielny pas rowerowy prowadzący aż do znajdującego się po prawej stronie na obrzeżach miasta cmentarza. Tuż za cmentarzem komunalnym z ulicy można ujrzeć masywne głazy i ciężkie łańcuchy nadające powagi znajdującemu się dalej cmentarzowi wojskowemu.
Zieleniewo przypomina małe zadbane miasteczko z ok. 1500 mieszkańcami. Badania archeologiczne przeprowadzone na terenie Zieleniewa wskazały, że we wczesnym średniowieczu istniała tu osada przemysłowa. Są też zdania, że liczne eksponaty kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego (m.in. ostrogi, włócznie, hełmy, żelazne topory oraz obosieczny miecz) zostały wykonane z żelaza wytopionego właśnie przez zieleniewskich hutników. Przy wyjeździe od strony Kołobrzegu nie sposób nie trafić do Klubu Jeździeckiego “Błysk” – duża przestrzeń agroturystyczna oferuje liczne obiekty i rozległe pagórkowate pola do jazdy konnej.
Z Zieleniewa udajemy się prosto do miejscowości Rościęcino, gdzie warta zobaczeniq jest stara filtrownia wody oraz nowoczesna stacja uzdatniania wody w pobliskim Bogucinie (10 km). Zwiedzanie obiektów jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu i otrzymaniu przepustki w dyrekcji Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Artyleryjskiej, pod telefonem 0-94 352 32 92.
Po zwiedzeniu Bogucina wyruszamy do Budzistowa, które nie bez kozery nazywane jest kolebką Kołobrzegu – do 1948 r. nosiło nazwę Altstadt, czyli Stare Miasto. Oddalenie grodu nad Parsętą od ujścia rzeki miało zabezpieczać je przez częstymi napadami z morza. Jeszcze dzisiaj czytelne są zarysy wałów rozległego wczesnośredniowiecznego grodu, które w pełnej okazałości przedstawia malowidło ścienne w muzeum w Kołobrzegu. Budzistowo ma bardzo prosty układ dróg, więc nie można się w nim zagubić. Koniecznym miejscem odwiedzin jest wczesnogotycki Kościół p.w. św. Jana Chrzciela położony na małym wzniesieniu na skraju północno-wschodniego podgrodzia. Przed kościołem zobaczymy okazały głaz z herbem Kołobrzegu oraz 3 mniejsze z herbami miast. Będąc tu nie należy pominąć także Zajazdu Kasztelańskiego, słynącego (aczkolwiek nie tylko) z siedzeń rzeźbionych w barany i przystrojonych w oryginalne owcze skóry. Ciekawy jest też napis przy barku: “Pij z umiarem, abyś nie stał się tym, na czym siedzisz”. Podobno drewniany baran, na którym zasiądzie zdradzająca męża kobieta, zabeczy.
Z Budzistowa udajemy się oznakowanym na zielono szlakiem turystycznym w kierunku Kołobrzegu. Jego koniec i zarazem początek znajdziemy na jednym z drzew rosnących przy kościele Świętego Jana Chrzciciela. Całkowita długość szlaku to 6 km, a prowadzi on aż do kołobrzeskiego portu 24 km.

2. Szlak do najstarszych Polskich dębów

długość: ok 30 km
czas przejazdu rowerem: ok 3,5 h rowerem
czas przejścia: ok 8 h

Wyruszamy z Kołobrzegu i jedziemy w kierunku na Stramnicę do wsi Stramniczka
W Stramniczce skręcamy w lewo na utwardzoną drogę przy drewnianym przydrożnym krzyżu
Przy drewnianym paśniku leśnym, znajdującym się na „Błękitnym szlaku turystycznym” skręcamy w prawo. Po pokonaniu 1,3 km dochodzimy do pierwszego na szlaku „Dębu Warcisława” (Błękitny szlak turystyczny do najstarszych dębów w Polsce – prowadzi z Ustronia Morskiego przez Sianożęty – Bagicz – Kukinkę – Rusowo do Ustronia Morskiego.
„Dąb Warcisław” (dąb szypułkowy) wpisany do rejestru pomników przyrody, nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, za którego sprawą Kołobrzeg w 1255 r. otrzymał prawa miejskie. Dąb mierzy w obwodzie 618 cm (mierzony na wysokości 1,3 m), wysoki jest na 30 m a jego wiek oceniono na 640 lat, co plasuje go na piątej pozycji w rankingu najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. Przy zabytkowym drzewie postawiono tablicę pamiątkową.
Po obejrzeniu dębu wracamy do paśnika leśnego, gdzie skręcamy w prawo i poruszamy się „Błękitnym szlakiem”. Po 1,9km docieramy do drugiego na szlaku dębów – „Dębu Bolesław”.
„Dąb Bolesław” (dąb szypułkowy) uznany za jeden z najstarszych pomników przyrody w Polsce, jego wiek ustalono na 800 lat – obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosi 691cm, wysokość 32 m, a średnica korony ma 20 m./Do tej pory za najstarszy dąb w Polsce uważany był „Chrobry” z Piotrowic – 740 lat, a najbardziej znany ‚Bartek” z Bartkowa ma 670 lat.
19 sierpnia 2000 roku po 800 latach dąb doczekał się chrzcin. Pod majestatycznym drzewem spotkali się politycy, samorządowcy i mieszkańcy. Dąb otrzymał imię Bolesław, upamiętniono w ten sposób króla Bolesława Chrobrego, za którego przyczyną powstało w 1000 roku biskupstwo w Kołobrzegu. Przed dębem postawiono tablicę informacyjną z jego charakterystyką. Następnie poruszamy się gruntową drogą do stacji Bagicz.
Stacja Bagicz znajduje się przy trasie Koszalin-Kołobrzeg. W pobliskim oddalonym około 2 km od Kołobrzegu znajduje się wiele pomników przyrody, m.in. daglezje zielone – obw. 450 cm i 280 cm, dęby szypułkowe – obw. 430 cm i 630 cm. Warta zobaczenia jest także murowana leśniczówka z początku XXw., oraz cmentarz ewangelicki z XIX/XXw. Poruszamy się dalej na północ do rozwidlenia szlaków – błękitnego i czerwonego /międzynarodowa trasa rowerowa/. Skręcamy w lewo i jedziemy szlakiem czerwonym w kierunku Kołobrzegu, przejeżdżając po drodze przez miejscowość Podczele.

3. Trasa rowerowa wokół Jeziora Resko
długość: ok 52 km
czas przejazdu rowerem: ok. 5,5 h

Szlak rozpoczyna się w Warzelni Soli w Kołobrzegu, przy skrzyżowaniu ulic Solnej i Zygmuntowskiej. Wyjazd ulicą Solną, Bałtycką i Wylotową w kierunku zachodnim. Po kilku kilometrach jazdy polną drogą wjeżdżamy do Grzybowa.
Przy wjeździe do Grzybowa z prawej strony znajdują się rozległe torfowiska, są tu też zanikające jeziorka. Warto w tym miejscu zaobserwować od strony łąk, rzadko spotykany na terenach wydmowych wilgotny las mieszany sosnowo-dębowy. Rośnie tu także brzoza omszona, buk i olcha. Grzybowo założone zostało w 1882 r. jako własność miasta Kołobrzeg. Charakteryzuje się luźną, niską zabudową domów jednorodzinnych i letniskowych. Przejeżdżamy główną asfaltową ulicą Grzybowa, aż do drogi łączącej Kołobrzeg z Dźwirzynem. Po przekroczeniu drogi i przejechaniu 300m, skręcamy w prawo w polną drogę. Po 150 metrach zaczyna się droga wykładana płytami, którą dojeżdżamy do lasu i skręcamy w lewo. Jedziemy 1500m, następnie skręcamy w prawo i po kilkuset metrach dojeżdżamy do mostu. Po przejechaniu mostu ruszamy w kierunku do Głowaczewa, gdzie skręcamy w prawo i po 2km dojeżdżamy do Karcina.
W Karcinie wita nas neogotycki kościół pw. Krzyża Świętego z 1869 r. otoczony zabytkowym murem z XIX w. i cmentarz przykościelny. Wokół kościoła rośnie 27 lip drobnolistnych wpisanych do rejestru pomników przyrody oraz dąb szypułkowy . W miejscowości znajdują się, także inne liczne zabytki architektury m. in. chałupa z 1850r, stodoła z 1844r, dworzec kolejowy z końca XIX w.,
młyn wodny z XIX w. i polny głaz narzutowy. Jedziemy przez wieś w kierunku zachodnim, a następnie skręcamy na południowy zachód i piaszczystą drogą jedziemy kilkaset metrów – oczom naszym ukazuje się wieś Bieczyno.
W Bieczynie godnym uwagi i zobaczenia jest murowany kościółek z drewnianą wieżą pokrytą blaszaną kopułą. Po obejrzeniu kościoła jedziemy asfaltową drogą w kierunku zachodnim i po 4 km dojeżdżamy do wsi Gorzysław.
Po kolejnych 2,5km dojeżdżamy do miejscowości Trzebusz. Jest to wieś położona przy szosie Trzebiatów-Mrzeżyno. Wzmianki o niej pochodzą już z XIX w. Na starych fundamentach gotyckich został zbudowany 1685 r. kościół późno renesansowy. Do naszych czasów przetrwały dzwony z 1794r. Wyjeżdżamy z Trzebusza skręcając w prawo na północ, po 7 km jazdy malowniczą drogą dojeżdżamy do miejscowości Mrzeżyno.
Mrzeżyno to kąpielisko morskie położone u ujścia Regi do Morza Bałtyckiego. Historia miejscowości związana jest z Trzebiatowem dla którego wybudowano tutaj port. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1250 r., gdzie wymienia się położenie Regoujścia 4 km na wschód od Mrzeżyna. Pierwsze wzmianki o znaczeniu miejscowości jako letniskowej pochodzą z 1840 r. Dzisiejsze Mrzeżyno posiada wspaniałe warunki do wypoczynku o każdej porze roku. Czysta wspaniała plaża zachęca do korzystania z kąpieli morskich i słonecznych. Po wyjeździe z Mrzeżyna jedziemy w kierunku wschodnim, do Rogowa.
Jedziemy wśród drzew, mijamy koszary i dojeżdżamy do placu betonowego położonego między morzem, a jeziorem. Jest to ulubione miejsce plażowania kołobrzeżan, można tu odpocząć i rozpalić ognisko. Po odpoczynku jedziemy droga wzdłuż jeziora, po przekroczeniu mostu wjeżdżamy do Dźwirzyna.
Dźwirzyno to dawna wieś rybacka położona między Morzem Bałtyckim, a pólnocno-wschodnim brzegiem Jeziora Resko. Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się juz w roku 1270 jako Dwirin. Pod koniec XIX w. Rozwija się jako osada wypoczynkowa, powstają pierwsze pensjonaty i zabudowa jednorodzinna.
Jezioro ma powierzchnię 6,2 km kw i głębokość 3 m, obrośnięte jest pasem trzcin, które jest miejscem schronienia i życia dla wielu gatunków zwierząt i ptaków /łabędź niemy, perkoz/. To wspaniałe miejsce do wędkowania, obserwowania przyrody i uprawiania sportów wodnych (jachting,
Po opuszczeniu Dźwirzyna za leśnym parkingiem po lewej stronie, zjeżdżamy z głównej drogi i dalszą część trasy pokonujemy leśną drogą mijając Grzybowo i Prochownię.
Trasa kończy się przy ulicy Zygmuntowskiej w Warzelni Soli.

4. Szlak rowerowy R-10

rowerzysta