Wypoczynek w Kołobrzegu

w atrakcyjnej cenie

Niedoczynność tarczycy a brzuch tarczycowy

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Tarczyca jest małym narządem położonym u podstawy szyi, zaliczanym do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów trijodotyroninyoraz tyroksyny regulujących funkcję większości tkanek organizmu, oraz wpływających na metabolizm naszego organizmu.

Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy w Polsce zalicza się:

  • choroba Hashimoto czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy
  • stan po operacyjnym usunięciu tarczycy.
  • stan po leczeniu jodem promieniotwórczym.

Wśród rzadszych przyczyn niedoczynności tarczycy należy wymienić:

  • inne zapalenia tarczycy
  • wtórną niedoczynność tarczycy w przebiegu chorób przysadki

Otyłość brzuszna może mieć wiele przyczyn, brzuch tarczycowy to objaw zaburzeń hormonalnych, m.in. niedoczynności tarczycy.

Brzuch tarczycowy to potoczne określenie otyłości trzewnej (otyłości brzusznej) o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Tkanka tłuszczowa jest zgromadzona na całej powierzchni brzucha. Zaokrąglenie pojawia się już tuż pod piersiami. Kształt brzucha przypomina ściśniętą piłkę. Tego typu otyłość skutecznie opiera się zastosowanym dietom czy ćwiczeniom. Jeśli towarzyszą temu dodatkowe objawy, takie jak senność, suchość skóry, przybieranie na wadze czy też uczucie zimna.

Trzeba podkreślić, że niedoczynności tarczycy nie leczy się dietą, tylko lekami, ale to co spożywasz może mieć wpływ na twoje samopoczucie.

Aby tarczyca pracowała prawidłowo, potrzebuje jodu, selenu, żelaza oraz cynku. Niebagatelną rolę w żywieniu osób z chorą tarczycą odgrywają kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witamina D. Istotne są również produkty bogate w błonnik, ponieważ wiele osób chorujących na niedoczynność tarczycy cierpi na zaparcia.

W przypadku niedoczynności tarczycy nie należy stosować restrykcyjnych diet, bo mogę się one przyczynić do wzrostu TSH. Osłabiony chorobą organizm może trudniej reagować na leczenie.