Ośrodek Wypoczynkowy Gryf Kołobrzeg – Sanatorium Uzdrowiskowe

Wypoczynek w Kołobrzegu

w atrakcyjnej cenie

Rezerwacja
Przyjazd
Wyjazd
Ilość osób

Terapia według ks. Kneippa

Ks. Sebastian Kneipp był propagatorem i współtwórcą wodolecznictwa. Sam stosował wspomniane kuracje, dzięki temu stan jego zdrowia znacznie się polepszył.

Duchowny (żył w latach 1821 – 1897) pochodził z małej wsi Stephansried na południu Niemiec. Urodził się w biednej rodzinie, która żyła z tkactwa. Był jednym z pięciorga dzieci, a fatalna sytuacja finansowa rodziców przekreślała jego możliwości zdobycia wykształcenia.
Myśl o tym, żeby zostać księdzem pojawiła się u Kneippa w czasie, gdy stał się pełnoletni. Ruszył na poszukiwania duchownego, który wziąłby go pod swoją opiekę i pomógł dostać się do gimnazjum i na studia. To się jednak nie udało. Kneipp zaczął więc ciężko pracować i oszczędzać na własną naukę. Gdy uzbierał 70 guldenów, w wsi doszło do ogromnego pożaru. W płomieniach stanął rodzinny dom Kneippów, a wraz z nim spłonęły wszystkie oszczędności.

Leczenie wodą zalecane jest w formie różnych zabiegów: kąpieli całkowitych, natrysków, kąpieli rąk, nóg, kąpieli przez zanurzenie, zmywań częściowych i całkowitych, nacierań, okładów, zanurzeń głowy w wodzie, płukania nosa. Uzupełnieniem leczenia wodą jest dieta owocowo-warzywna, czasem głodówka, oraz ruch na świeżym powietrzu.

Kneipp połączył uznane dotychczas teorie wodolecznictwa z opracowanym przez siebie trybem życia, który w praktyce okazał się nader skuteczny. W miarę jak przybywało mu doświadczenia, Sebastian Kneipp budował swój system leczniczy. Do zabiegów wodoleczniczych dołączył leczenie ziołami. Dysponował apteką, w której z roślin leczniczych sporządzał herbaty, proszki i wyciągi. Uważał, że leki roślinne wzmacniają efekty zabiegów wodoleczniczych. Dużą wagę przywiązywał też do zdrowego odżywiania się.

Efekty terapii oczyszczającej:

 • oczyszcza organizm ze złogów i toksyn,
 • doprowadza do przywrócenia naturalnej równowagi w organizmie,
 • powoduje regresję chorób – szczególnie cywilizacyjnych,
 • pozwala utracić zbędne kilogramy,
 • poprawia samopoczucie i przywraca radość życia.

Wskazania do stosowania diety owocowo-warzywnej:

 • nadwaga i otyłość,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroba wieńcowa,
 • miażdżyca serca i naczyń,
 • cukrzyca (na lekach doustnych),
 • zaburzenia cholesterolu,
 • astma,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • alergie,
 • przewlekłe zapalenie wątroby,
 • zgaga,
 • inne choroby.

Kneipp głosił pogląd, że naturalne siły człowieka, tkwią w adaptacyjnych możliwościach autonomicznego układu nerwowego i gruczołów dokrewnych. To czy człowiek zachowa zdrowie, czy też zachoruje zależy od sprawności mechanizmów adaptacyjnych organizmu człowieka. Zasada lecznicza głoszona przez Kneippa brzmiała: „należy wykorzystać reakcje natury, wzmocnić je i pokierować nimi.”
Ks. Kneipp z własnych funduszy założył zakład uzdrowiskowy oraz przytułek dla dzieci i szpital dla zakaźnie chorych.

W roku 1893 powstało Światowe Zrzeszenie Kneippowskie. W niedługim czasie powstały liczne sanatoria kneippowskie m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Francji, USA, Egipcie. W 1894 roku powstał Międzynarodowy Związek Lekarzy Kneippowskich.

Istotą metody wodoleczniczej jest dostosowanie siły bodźca do reaktywności organizmu chorego, np. po kąpieli stóp następuje zmywanie podudzi, kolejno zmiennocieplna kąpiel stóp, najpierw z jedną, potem z dwoma i trzema zmianami temperatury wody, następnie kąpiel stóp z dodatkiem ziół, po czym polewanie kolan zimną wodą, kolejno zmiennocieplne polewanie kolan, później polewanie kolan zimną wodą i następnie bicze kolan itd. Zabiegów wodoleczniczych wg Kneippa nie stosuje się w obrębie kręgosłupa i głowy.

Close Menu

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z ofertą naszego obiektu.

W każdej chwili możesz cofnąć swoją zgodę, wysyłając e-mail na adres gryf@gryf.info.pl lub link rezygnacji w stopce otrzymanej wiadomości.

Zgodnie z art. 6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie przez moich danych osobowych w celach marketingowych. Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. Nr 144, poz.1204 ze zm.), wyrażam zgodę na otrzymywanie, na wskazany adres poczty elektronicznej, informacji handlowej od Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa z siedzibą w Kołobrzegu i Hotele Polskie Sp. z o .o. z siedzibą w Gdańsku (Grupa Hotele Polskie). Zgodnie z przepisem art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16.07.2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 r., Nr 171, poz. 1800 ze zm.) wyrażam zgodę na używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych dla celów marketingu bezpośredniego przez Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa z siedzibą w Kołobrzegu i Hotele Polskie z siedzibą w Gdańsku. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w każdej chwili wycofana.

Newsletter

Hotel Hel

Chcesz odpocząć blisko natury, spacerować nadmorskim lasem i piękną piaszczystą plażą, podziwiać uroki małego portu oraz latarni morskiej, przyjedź do Hotelu Hel. Pierwszy czterogwiazdkowy Hotel w Helu ze smaczną kuchnią, basenem, sauną, jacuzzi oraz zabiegami wellness i kosmetycznymi. Zapraszamy nad morze!

Hotel Artus

Gdańsk to miasto o ponad tysiącletniej historii. Jeżeli chcesz poczuć wyjątkowy klimat minionych stuleci wybierzcie Hotelu Artus. Położony w zabytkowej kamienicy przy Starym Mieście, kameralny i chwalony prze Gości za pyszne śniadania. Tutaj także złapiesz chwilę relaksu podczas zabiegów spa lub seansie w saunie. Zapraszamy do serca Gdańska.

Palazzo Rosso

Butikowy Hotel w samym Centrum Poznania. Piękna, stara kamienica to urokliwe miejsce, z którego możesz zwiedzać atrakcje miasta pieszo. Naszych Gościom serwujemy smaczne śniadania i dbamy o rodzinną atmosferę. Chcesz spędzić udany weekend w Poznaniu wybierz Hotel Palazzo Rosso, aby wszystkie atrakcje były na wyciągnięcie ręki.

Gryf II

Wybierz ofertę na długi weekend nad morzem lub pobyt z zabiegami. Potrzebujesz głębokiego relaksu? Skorzystaj z szerokiego wachlarza masaży klasycznych, terapeutycznych oraz orientalnych. Nasze pakiety pobytowe to także smaczna domowa kuchnia.

Zapraszamy po zdrowie nad morze…

Ośrodek Wypoczynkowy GRYF
J. Waszyngtona 1 , 78-100 Kołobrzeg

Zadzwoń do nas

Ośrodek Wypoczynkowy GRYF
J. Waszyngtona 1 , 78-100 Kołobrzeg

Napisz do nas

Ośrodek Wypoczynkowy GRYF
J. Waszyngtona 1 , 78-100 Kołobrzeg

Nasza lokalizacja

Please fill out the form on the previous page.

Rezerwacja

Ośrodek Wypoczynkowy GRYF II
Konopnickiej 5, 78-100 Kołobrzeg

Nasz ośrodek z lotu ptaka