Ks. Sebastian Kneipp był propagatorem i współtwórcą wodolecznictwa. Sam stosował wspomniane kuracje, dzięki temu stan jego zdrowia znacznie się polepszył.
Duchowny (żył w latach 1821 – 1897) pochodził z małej wsi Stephansried na południu Niemiec. Urodził się w biednej rodzinie, która żyła z tkactwa. Był jednym z pięciorga dzieci, a fatalna sytuacja finansowa rodziców przekreślała jego możliwości zdobycia wykształcenia.
Myśl o tym, żeby zostać księdzem pojawiła się u Kneippa w czasie, gdy stał się pełnoletni. Ruszył na poszukiwania duchownego, który wziąłby go pod swoją opiekę i pomógł dostać się do gimnazjum i na studia. To się jednak nie udało. Kneipp zaczął więc ciężko pracować i oszczędzać na własną naukę. Gdy uzbierał 70 guldenów, w wsi doszło do ogromnego pożaru. W płomieniach stanął rodzinny dom Kneippów, a wraz z nim spłonęły wszystkie oszczędności.
Leczenie wodą zalecane jest w formie różnych zabiegów: kąpieli całkowitych, natrysków, kąpieli rąk, nóg, kąpieli przez zanurzenie, zmywań częściowych i całkowitych, nacierań, okładów, zanurzeń głowy w wodzie, płukania nosa. Uzupełnieniem leczenia wodą jest dieta owocowo-warzywna, czasem głodówka, oraz ruch na świeżym powietrzu.
Kneipp połączył uznane dotychczas teorie wodolecznictwa z opracowanym przez siebie trybem życia, który w praktyce okazał się nader skuteczny. W miarę jak przybywało mu doświadczenia, Sebastian Kneipp budował swój system leczniczy. Do zabiegów wodoleczniczych dołączył leczenie ziołami. Dysponował apteką, w której z roślin leczniczych sporządzał herbaty, proszki i wyciągi. Uważał, że leki roślinne wzmacniają efekty zabiegów wodoleczniczych. Dużą wagę przywiązywał też do zdrowego odżywiania się.
Efekty terapii oczyszczającej:
- oczyszcza organizm ze złogów i toksyn,
- doprowadza do przywrócenia naturalnej równowagi w organizmie,
- powoduje regresję chorób – szczególnie cywilizacyjnych,
- pozwala utracić zbędne kilogramy,
- poprawia samopoczucie i przywraca radość życia.
Wskazania do stosowania diety owocowo-warzywnej:
- nadwaga i otyłość,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba wieńcowa,
- miażdżyca serca i naczyń,
- cukrzyca (na lekach doustnych),
- zaburzenia cholesterolu,
- astma,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- alergie,
- przewlekłe zapalenie wątroby,
- zgaga,
- inne choroby.
Kneipp głosił pogląd, że naturalne siły człowieka, tkwią w adaptacyjnych możliwościach autonomicznego układu nerwowego i gruczołów dokrewnych. To czy człowiek zachowa zdrowie, czy też zachoruje zależy od sprawności mechanizmów adaptacyjnych organizmu człowieka. Zasada lecznicza głoszona przez Kneippa brzmiała: „należy wykorzystać reakcje natury, wzmocnić je i pokierować nimi.”
Ks. Kneipp z własnych funduszy założył zakład uzdrowiskowy oraz przytułek dla dzieci i szpital dla zakaźnie chorych.
W roku 1893 powstało Światowe Zrzeszenie Kneippowskie. W niedługim czasie powstały liczne sanatoria kneippowskie m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Francji, USA, Egipcie. W 1894 roku powstał Międzynarodowy Związek Lekarzy Kneippowskich.
Istotą metody wodoleczniczej jest dostosowanie siły bodźca do reaktywności organizmu chorego, np. po kąpieli stóp następuje zmywanie podudzi, kolejno zmiennocieplna kąpiel stóp, najpierw z jedną, potem z dwoma i trzema zmianami temperatury wody, następnie kąpiel stóp z dodatkiem ziół, po czym polewanie kolan zimną wodą, kolejno zmiennocieplne polewanie kolan, później polewanie kolan zimną wodą i następnie bicze kolan itd. Zabiegów wodoleczniczych wg Kneippa nie stosuje się w obrębie kręgosłupa i głowy.