Wypoczynek w Kołobrzegu

w atrakcyjnej cenie

Witamina D

Choć w tym roku majówka uraczyła nas bardziej deszczowa pogoda to i tak więcej dni staje się coraz cieplejszych. Maj jest miesiącem wiosennym na półkuli północnej, a na południowej jesiennym. W ciągu trwania miesiąca w Polsce dzień wydłuża się do blisko 16,5 godziny co daje nam więcej możliwości na pojawienie się słońca. W Polsce maj jest dość ciepły, noce i poranki są jeszcze chłodne. Czasem zdarzają się przymrozki. Słońce ogrzewa coraz głębsze warstwy ziemi i budzi do życia owady.

Najważniejszym źródłem witaminy D jest słońce. Synteza skórna pod wpływem promieniowania słonecznego UVB może pokryć aż 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D A wystarczy już 15min dziennie.

Witamina D w naszym organizmie może pochodzić z dwóch źródeł – syntezy skórnej oraz diety.
W związku z położeniem geograficznym Polski, efektywna synteza skórna witaminy D zachodzi właściwie wyłącznie od końca kwietnia do początku września, w słoneczne dni, pomiędzy godziną 10.00 a 15.00. Należy wtedy przebywać na słońcu przez minimum 15 minut dziennie i mieć odsłonięte przynajmniej 18 procent powierzchni ciała. Trzeba zauważyć, że w podanych godzinach przebywamy zazwyczaj w pracy lub samochodzie i nie mamy szans zsyntetyzować odpowiedniej ilości naturalnej witaminy D. Dodatkowo czynniki takie, jak zachmurzenie, zanieczyszczenia powietrza, mgły, zmniejszają ilość promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi, a co za tym idzie, mniejsza jest szansa na wytworzenie witaminy D.

Wpływ Witaminy D na organizm

  • prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego;
  • prawidłowe funkcjonowanie mięśni;
  • wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu wapnia we krwi;
  • zdrowie kości i zębów;
  • proces podziału komórek.

Skutki niedoboru witamy D
Istnieje bardzo dużo prac, które wskazują na to, że niedobór witaminy D leży u podłoża różnych problemów zdrowotnych. Niedobór witaminy D to powszechnie znany czynnik ryzyka rozwoju krzywicy, osteoporozy i osteomalacji. Jednak jak dowodzą wyniki badań spektrum działania witaminy D może być o wiele szersze! Warto więc chwytać każdy majowy dzień na plaży przy pełnym słońcu.