Aloes jest to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Należą do niego formy drzewiaste, krzewiaste, byliny, niekiedy liany. Zasięg występowania roślin z tego rodzaju obejmuje Półwysep Arabski, Afrykę i Madagaskar.
Rośliny lecznicze
Gorzki sok aloesu zwyczajnego jest wykorzystywany we współczesnej medycynie, często w postaci oleju aloesowego. Sok stosowany bezpośrednio na rany skóry bardzo przyspiesza proces gojenia. U małych dzieci niewskazane jest stosowanie okładów z aloesu w formie czystej, tzn. z części miąższu lub rośliny, gdyż może dojść do poparzenia lub nawet owrzodzenia skóry w miejscu przyłożenia rośliny. U dzieci ze względu na chłonność skóry może dojść także do zaburzenia działania przewodu pokarmowego objawiającego się nudnościami, a nawet wymiotami i biegunką. Sok pozyskuje się także z aloesu uzbrojonego, Aloe perryi i innych gatunków pokrewnych. Aloes ma silne działanie przeczyszczające, nieznaczne właściwości bakteriobójcze, wzmaga czynności żółciotwórcze. Aloes wspiera prawidłowe trawienie i wspomaga zdrowie układu odpornościowego, dodaje energii, więc jest polecany osobom zmęczonym i zestresowanym. Wpływa również korzystnie na kondycję skóry. Pomaga utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, wspiera funkcje psychologiczne organizmu i zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, dzięki czemu mamy więcej energii do działania.
Pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania naczyń krwionośnych, kości i chrząstki oraz kości, skóry, a także zębów. Przyczynia się też do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.
Rośliny kosmetyczne
Aloes zwyczajny stosowany jest głównie w preparatach do leczenia skóry trądzikowej oraz do pielęgnacji wszystkich typów włosów. Stosowanie aloesu w postaci maści może w niektórych przypadkach wywołać pokrzywkę, wysypkę, świąd lub inne odczyny alergiczne. Preparatów z zawartością aloesu, szczególnie doustnych, powinny unikać kobiety w ciąży, gdyż mogą one powodować znaczne przekrwienie narządów wewnętrznych, w tym macicy.